Samoocena to opinia, jaką posiadamy na własny temat. Dzięki pozytywnej, człowiek osiąga samoakceptację prowadzącą do spokoju ducha i bycia w zgodzie z samym sobą. Poczucie własnej wartości kształtowane jest od chwili narodzin. Przedszkole w Rzeszowie uświadamia nas, że rola rodziców w tym procesie jest niepodważalna! Jak zatem dodawać dziecku wiary we własne możliwości, czynić go otwartym na nowe doświadczenia i pewnym siebie człowiekiem, który wychodzi z różnymi inicjatywami już od najmłodszych lat?
Bezwarunkowa miłość rodziców jest fundamentem wysokiej samooceny dziecka. Maluch musi czuć, że jest kochany, ale nie za coś ani za to jaki jest, lecz dlatego, że po prostu JEST! Miłość opiekunów to paliwo napędowe dla dziecka. To nie mogą być tylko słowa, ale także gesty – przytulenie, pogłaskanie po główce, całusy, zainteresowanie jego problemami, a przede wszystkim ilość poświęconej mu uwagi. Dziecko potrzebuje stałych zapewnień i potwierdzeń, że jest ważne. Należy szanować je, by czuło się kochane i potrzebne, a także traktować, jak pełnoprawnego członka rodziny, który ma swoje prawa i obowiązki i z którym należy się liczyć.
Warto zachęcać malucha do eksplorowania świata, a komunikaty typu: „Uważaj!” zachować na sytuacje niezbędne, wymagające rodzicielskiej interwencji. Ponadto chcąc pomóc dziecku w zbudowaniu wysokiej samooceny, przestrzegaj kilku zasad:
Proces „oczekiwań” rodziców rozpoczyna się właściwie w momencie przyjścia na świat ich dziecka. Oczekują na pierwszy uśmiech, słowo, umiejętność korzystania z nocnika, a z czasem ich wymagania są coraz bardziej wygórowane. Najlepiej ustalić jasne reguły i być konsekwentnym w ich egzekwowaniu . Wbrew pozorom jasne i przejrzyste zasady są dla kilkulatka niezbędne, gdyż sprawiają, że czuje się pewne i bezpieczne. Dziecko, które wie, czego rodzice od niego wymagają, może sprostać oczekiwaniom, a to z kolei pozwala mu lepiej myśleć o sobie samym.